11 ივნისს, საქართველოს უნივერსიტეტში კიბერუსაფრთხოების და ხელოვნური ინტელექტის (AI) ჰაკათონი გაიმართა. პროექტი მიზნად ისახავს AI-ზე დაფუძნებული კიბერუსაფრთხოების ინსტრუმენტების აღმოჩენისა და განვითარებისთვის ინოვაციური პლატფორმის შექმნას.
ჰაკათონის ფარგლებში მონაწილეებმა წარმოადგინეს ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით შექმნილი კიბერუსაფრთხოების პროდუქტები და პროტოტიპები. პირველ ეტაპზე გუნდებმა საკუთარი ინსტრუმენტების იდეა, ფუნქციონალი და მათი მნიშვნელობა აღწერეს, ხოლო შემდეგ ეტაპზე პროექტები ჟიურის წინაშე წარადგინეს.
გამარჯვებული გუნდი „Heimdall“ გახდა. გუნდის წევრებს: ვანო მამფორიას და მათე ბლიაძეს უნივერსიტეტის სახელით სპეციალური პრიზები გადაეცათ.
პროექტებს აფასებდა 5-წევრიანი ჟიური, რომლის შემადგენლობაშიც იყვნენ: საქართველოს უნივერსიტეტის ინფორმატიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი - სულხან სულხანიშვილი, საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორები და დარგის სპეციალისტები - გიორგი პირველი, დავით ბიტმალკიშევი, ნიკა კაცია და კომპანია Silk Cloud-ის წარმომადგენელი - ლაშა ჩაბაშვილი.
ჰაკათონის პარტნიორი იყო Silk Cloud - ტექნოლოგიური კომპანია, რომელიც ორგანიზაციებს ღრუბლოვან და კიბერუსაფრთხოების თანამედროვე სერვისებს სთავაზობს.

On June 11, the University of Georgia hosted a Cybersecurity and Artificial Intelligence (AI) Hackathon. The project aims to create an innovative platform for the discovery and development of AI-based cybersecurity tools.
During the hackathon, participants presented cybersecurity products and prototypes developed using artificial intelligence. In the first stage, the teams described the ideas, functionality and significance of their tools and in the next stage, they presented their projects to the jury.
The winning project was Heimdall. The team members: Vano Mamporia and Mate Bliadze were awarded special prizes on behalf of the University of Georgia.
The projects were evaluated by a five-member jury, which included: the Head of the Department of Informatics at the University of Georgia, Sulkhan Sulkhanishvili, professors of University of Georgia: Giorgi Pirveli, David Bitmalkishev and Nika Katsia, as well as a representative of Silk Cloud, Lasha Chabashvili.
The hackathon partner was Silk Cloud, a technology company that provides organizations with modern cloud and cybersecurity services.