სუიციდი და სუიციდის პრევენციის ეფექტური მექანიზმები
15 ოქტომბერს ჩატარდა საქართველოს სუიციდის პრევენციის ასოციაციის თავჯმდომარეის, გიორგი დონაძის  საჯარო ლექცია თემაზე ,,სუიციდი და სუიციდის პრევენციის ეფექტური მექანიზმები".
გიორგი დონაძე არის ფსიქიკური ჯანმრთელობის სპეცილისტი, ევროსაბჭოს მიერ სერტიფიცირებული ტრენერი სუიციდის პრევენციის საკითხებში, საქართველოს სუიციდის პრევენციის ასოციაციის თავჯმდომარე.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მონაცემებით, წელიწადში დაახლოებით 800 ათასი ადამიანის გარდაცვალების მიზეზი სუიციდია, რომელთა დიდი ნაწილი 15-დან 29 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფშია.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მთავარი რეკომენდაციაა სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავება, რაც გულისხმობს სუიციდით გამოწვეული სიკვდილიანობის შემცირებას და ამ მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.
შეხვედრა მოიცავდა შემდეგ საკითხებს:
 რა არის სუიციდი? - ტერმინის განმარტება,ზოგადი ფაქტები და მითები სუიციდის შესახებ;
 სუიციდალური ქცევის ნიშნები(პრედიქტორები);
 სუიციდის თემის პასუხისმგებლიანი გაშუქება მედიაში;
 ძირითადი გზავნილები: როგორ მოვახდინოთ სუიციდის პრევენცია და როგორ დავეხმაროთ მათ ვისაც ჩვენი დახმარება სჭირდებათ;

On October 15, a public lecture was held by Giorgi Donadze, Chairperson of the Georgian Suicide Prevention Association, on the topic: "Suicide and Effective Suicide Prevention Mechanisms."
Giorgi Donadze is a mental health specialist, a trainer certified by the Council of Europe in suicide prevention, and Chairperson of the Georgian Suicide Prevention Association.
According to data from the World Health Organization, approximately 800,000 people die by suicide annually worldwide, with a significant portion belonging to the age group of 15 to 29 years.
The WHO’s key recommendation is for governments to develop policies aimed at reducing suicide mortality and raising public awareness on this issue.