ცნობილი არქიტექტორი და პედაგოგი ოსამუ ოკამურა (Osamu Okamura) ვიზიტი საქართველოს უნივერსიტეტში
21 აპრილს, საქართველოს უნივერსიტეტს ეწვევა ცნობილი არქიტექტორი და პედაგოგი ოსამუ ოკამურა (Osamu Okamura), რომელიც მუშაობს ქალაქების სიცოცხლისუნარიანობისა და ურბანული სივრცეების ინტერპრეტაციის მიმართულებით.
ამჟამად არის Czech Centre Tbilisi-ის დირექტორი (2025-დან). სხვადასხვა წლებში იკავებდა მნიშვნელოვან აკადემიურ და პროფესიულ პოზიციებს, მათ შორის:
• ტოკიოს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიის უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი;
• ლიბერეცის ტექნიკური უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და არქიტექტურის ფაკულტეტის დეკანი;
• პრაღის ურბანიზმისა და საჯარო სივრცეების განვითარების კომიტეტების წევრი და თავმჯდომარე;
• ასევე, იგი არის საერთაშორისო ფესტივალებისა და პროექტების კურატორი, არქიტექტურული ჟურნალ ERA21-ის ყოფილი მთავარი რედაქტორი და ევროპული არქიტექტურის პრესტიჟული პრემიის (Mies van der Rohe Award) ნომინატორი.
მისი წიგნი „City for Everyone: A Manual of Urbanism for Beginners“ დაჯილდოებულია საერთაშორისო არქიტექტურული პრემიებით.
სტუმრობის ფარგლებში, ისამუ ოკამურა ჩაატარებს საჯარო ლექციას დამსწრე საზოგადოებასთან და ასევე გაიმართება დისკუსია.

Famous architect and teacher Osamu Okamura visits the University of Georgia
On April 21, the University of Georgia will host renowned architect and educator Osamu Okamura, who works in the fields of urban vitality and the interpretation of urban spaces.
He currently serves as the Director of the Czech Centre Tbilisi (since 2025). Over the years, he has held a number of significant academic and professional positions, including:
• Visiting Professor at the Tokyo University of Science and Technology;
• Dean of the Faculty of Art and Architecture at the Technical University of Liberec;
• Member and Chair of the Committees for Urbanism and Public Space Development in Prague.
He is also a curator of international festivals and projects, former Editor-in-Chief of the architectural journal ERA21, and a nominee for the prestigious European architecture award (Mies van der Rohe Award).
His book “City for Everyone: A Manual of Urbanism for Beginners” has received international architectural awards.
As part of his visit, Osamu Okamura will deliver a public lecture and participate in a discussion with the audience.