ევროპის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის (EUPHAW) კვირეული
2022 წლის 16-20 მაისს, საქართველოს უნივერსიტეტში გაიმართა ღონისძიებები, რომლებიც მიეძღვნა ევროპის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის (EUPHAW) კვირეულს. კვირეულის ფარგლებში აღინიშნა შემდეგი თემატური დღეები:
• 16 მაისი   პირის ღრუს ჰიგიენა ბავშვებისათვის
UG სკოლაში  ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის სტომატოლოგიური დეპარტამენტის ლექტორის, პროფ. ქეთევან ნანობაშვილის მიერ 6-7 წლის ასაკის მოსწავლეებთან ჩატარდა საგანმანათლებლო გაკვეთილი პირის ღრუს ჯანმრთელობის შესახებ. გაკვეთილის შემდეგ მოსწავლეებმა დაათვალიერეს სტომატოლოგიურ კლინიკა  „UG DENT“, გაეცვნენ გარემოს, სტომატოლოგიური პროცედურების ჩატარების წესებს და მიიღეს ექიმი სტომატოლოგის რჩევები. მოსწავლეები ჩაერთნენ სიმულაციურ თამაშში „კბილის ფერიასთან“ და დასაჩუქრდნენ სტომატოლოგიური კლინიკა „UG DENT“-ის პირის ღრუს სკრინინგის პროცედურის მოსაწვევით.
• 17 მაისი  HPV ვაქცინაცია კიბოს პრევენციისათვის
UG ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის მედიცინის  დეპარტამენტის ლექტორის, ასოცირებული პროფესორის, თამუნა გოგოლაძის მიერ ჩატარდა  საჯარო ლექცია „HPV ვაქცინაცია კიბოს პრევენციისათვის“. ლექციის მიზანს წარმოადგენდა სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალისათვის  ინფორმაციის მიწოდება საშვილოსნოს ყელის კიბოს პრევენციის გზებზე. განსაკუთრებული აღნიშვნის საგანს წარმოადგენდა ადამიანის პაპილომა ვირუსის წინააღმდეგ ვაქცინაციის  როლი და მნიშვნელობა საშვილოსნოს ყელის კიბოს ელიმინაციის პროცესში. ლექცია ჩატარდა ინგლისურ ენაზე.
• 18 მაისი   გარემო ფაქტორების გავლენა მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე
UG ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტმა ნინო ლოჩოშვილმა   ჩაატარდა  საჯარო ლექცია თემაზე „კლიმატის ცვლილების  გავლენა მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე“. საჯარო ლექციის დასრულების შემდეგ UG სტუდენტებმა მოამზადეს  ვიზუალური  გზავნილები გარემოს ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების შესახებ.
თბილისში ჩატარებული ღონისძიების პარალელურად UG სტუდენტების ჩართულობით გორის რაიონის სოფ. ბეთლემის სკოლაში  ჩატარდა „მწვანე გაკვეთილი“. მწვანე გაკვეთილის ფარგლებში  მოსწავლეებმა შექმნეს ნახატები გარემოს დაცვის თემაზე და   მოხატეს სკოლის ეზო.
• 19 მაისი  მენტალური დაავადებების სტიგმა და მისი  უარყოფითი გავლენა მკურნალობაზე
UG ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ქეთევან თელიამ ჩაატარდა საჯარო ლექცია თემაზე „მენტალური დაავადებების სტიგმა და მისი  უარყოფითი გავლენა მკურნალობაზე“. საჯარო ლექცის მიზანი იყო სტუდენტებისა და უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალისათვის  ინფორმაციის მიწოდება  მენტალურ დაავადებებთან დაკავშირებულ სტიგმასა და მკურნალობის პროცესის თავისებურებებზე. ლექცია ჩატარდა ინგლისურ ენაზე.

European Public Health Week
On May 16-20, 2022, the University of Georgia hosted the events devoted to the European Public Health Week, which included the following five public health topics:
• May 16 - Dental hygiene for children
Lecturer of the Dentistry Department of the School of Health Sciences, prof. Ketevan Nanobashvili delivered at the UG School educational lesson on oral health for pupils aged 6-7.  After the lesson interested students visited the dental clinic "UG DENT", get acquainted with the environment, dental procedures and received advices from dentists on oral care. They participated in the simulation game "At Tooth Fairy’s" and were presented with an invitation to the oral screening procedure of the dental clinic "UG DENT".
• May 17 - HPV vaccine for cancer prevention
Lecturer of the Medicine Department of the School of Health Sciences, ass. prof. Tamuna Gogoladze delivered public lecture “HPV vaccination for prevention of cancer”. Goal of the lecture was to provide students and academic staff with the information on ways to prevent cervical cancer. Particular attention was paid to the role and importance of vaccination against human papillomavirus in the process of elimination of cervical cancer. The lecture was conducted in English.
• May 18 - Impact of environmental factors on population health
Doctoral student of the public health program of the School of Health Sciences, Nino Lochoshvili delivered public lecture “Impact of climate change on population health”. After the public lecture UG students prepared visual messages about environmental health and safety.
At the same time, in the school of the village of Bethlehem in the Gori district a "green lesson" was held with the involvement of UG students and pupils made pictures on environment protection and painted the school yard.
• May 19 - Mental illness-related stigma and its destructive effect on treatment
Representative of the Public Health Department of the School of Health Sciences, Ketevan Telia delivered public lecture on “Mental illness-related stigma in society and its negative impact on patient treatment”. Goal of the lecture was to provide students and academic staff with the information on the mental illness-related stigma and specifics of treatment process. Lecture was delivered in English.