პოლონეთისა და ისრაელის ელჩების ვიზიტი საქართველოს უნივერსიტეტში
2023 წლის 19 აპრილს  ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტმა  მოაწყო  ღონისძიება, „გავიხსენოთ ერთად “, რომელიც მიეძღვნა ვარშავის გეტოს აჯანყების მე-80-ე წლისთავს და შოას დღეს.
ღონისძიებას დაესწრნენ:  პოლონეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში,  მისი აღმატებულება - მარიუშ მაშკიევიჩი და ისრაელის  ელჩი საქართველოში,  მისი აღმატებულება - ჰადას მეიცადი, საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტები და პროფესორები, თბილისის 89-ე საჯარო სკოლისა და UG სკოლის მოსწავლეები, ისრაელის სახლის წარმომადგენლები.
მისასალმებელი სიტყვებით გამოვიდნენ: კონსტანტინე თოფურია - საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორი და გიული ალასანია, საქართველოს უნივერსიტეტის პრეზიდენტი.
მისმა აღმატებულებამ მარიუშ მაშკიევიჩმა და მისმა აღმატებულებამ - ჰადას მეიცადმა  ისაუბრეს ვარშავის გეტოს აჯანყებასა და მის გმირებზე. ისრაელის  ელჩმა საქართველოში,  მისმა აღმატებულება - ჰადას მეიცადმა თავის გამოსვლაში  წაიკითხა პოლონელი ებრაელი პოეტის ვლადისლავ შლენგელის ლექსი, რომელშიც ის აღწერს აჯანყებამდე ვარშავის  გეტოში არსებულ საშინელ ყოფას. ქალბატონმა ელჩმა ხაზგასმით აღნიშნა: „რადგან ამ ისტორიების გაზიარება მომავალი თაობისთვის ახლა ჩვენი ვალდებულებაა, ასეთი ღონისძიებები, როგორიც დღევანდელია, ძალზედ მნიშვნელოვანია. ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენს თანამშრომლობას სამინისტროებსა და უნივერსიტეტებთან საქართველოში, ჰოლოკოსტის შესახებ სწავლებების საკითხებზე“.
ისტორიის დეპარტამეტის ისტორიის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების სტუდენტებმა, ასევე,  ისაუბრეს ვარშავის გეტოს აჯანყებასა და მის გმირებზე.   სტუდენტმა  ანა მუზიაშვილმა - მარეკ ედელმანზე;  სტუდენტმა  თეკლა  ქვარცხავამ - ემანუელ რინგელბლუმზე;  მარიამ ხოშტარიამ - ვარშავის გეტოს აჯანყებაზე.
ამის შემდეგ გაიმართა შოას, ჰოლოკოსტისა და გმირების ხსოვნის დღისადმი მიღძღვნილი ცერემონია. ელჩებმა და სტუდენტებმა დაანთეს ექვსი სანთელი იმ ექვსი მილიონი ებრაელის ხსოვნის უკვდავსაყოფად, რომლებიც ემსხვეპლნენ ჰოლოკოსტს. სტუდენტებმა და ელჩებმა  ჰიმნის Ani Ma’amin („მე მწამს“)-ის მუსიკის ფონზე წაიკითხეს ჰოლოკოსტის დროს დაღუპული ბავშვების, ქალებისა და  მამაკაცებისა  სახელები (ჰოლოკოსტის დროს მორწმუნე ებრაელები მღეროდნენ  „ანი მაამინ“-ის, რომლის  ტექსტი ადაპტირებული იყო შუა საუკუნეების იუდაიზმის ფილოსოფოსის მაიმონიდეს „ებრაული რწმენის 13 პრინციპიდან“) .  დასასრულს სტუდენტებმა შეკითხვები დაუსვეს ელჩებს.

Ambassadors: HE Mariusz Maszkiewicz (Ambassador of the republic of Poland to Georgia), and HE Hadas Ester Meitzad (Ambassador of Israel to Georgia) Visit UG
On April 19, 2023 the Department of History, School of Arts and Humanities, the University of Georgia organized special event  "Remembering Together”  to mark the 80th anniversary Warsaw Ghetto Uprising, and Yom HaShoah (Holocaust).
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the republic of Poland to Georgia , HE Mariusz  Maszkiewicz,  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to Georgia , HE Hadas Ester Meitzad, UG students and professors, high school students (#89, and UG school, Tbilisi), representatives of Israeli House participated in this event.
Welcoming remarks were done by:  Konstantin TopuriaRector, the University of Georgia, and
Giuli Alasani President, the university of Georgia.  HE Mariusz  Maszkiewicz,  and HE Hadas Ester Meitzad discussed on: martyrs and heroes of Warsaw Ghetto. HE Hadas Ester Meitzad in her speech quoted the Jewish-Polish Poet Wladyslaw Szlengel , who describes the horrors of the daily life in Ghetto right before the Upraise. HE Hadas Ester Meitzad underlined: “As an obligation to tell the stories and educate our children is now passing to a new generation, events such as today carry a lot of importance, and we will continue our cooperation with the Ministries and Universities of Georgia about Holocaust Education”.
BA and MA students of history department presented heroes of Warsaw Ghetto: Ana Muziashvili- Marek Edelman – “The  man with  yellow daffodil” ; Tekle Qvartskhava - Emanuel Ringelblum –“The man who gave his life to save the history of Polish Jews”; Mariam Khoshtaria – “Warsaw Ghetto Uprising”.
Second part of this event was dedicated to  Yom HaShoah,  Day of the Remembrance of the Holocaust and Heroism: ambassadors and students lighted 6 candles in memory of the six million Jews murdered during the Holocaust, and read the names of the men, women, and children killed during the Holocaust, and listened music: Ani Ma’amin (‘I Believe’; Sung by religious Jews during the Holocaust, the text to “Ani Ma’amin” was adapted from the “Thirteen Fundamental Principles”  of the Jewish Faith”  by the medieval philosopher Maimonides. An affirmation of unwavering faith through great adversity, the hymn has become a mainstay of commemoration ceremonies worldwide).