საქართველოს უნივერსიტეტმა ლიეტუვის ელჩს საქართველოში, ბატონ ანდრიუს კალინდრას უმასპინძლა
21 აპრილს, საქართველოს უნივერსიტეტმა ლიეტუვის ელჩს საქართველოში, ბატონ ანდრიუს კალინდრას უმასპინძლა. ვიზიტის ფარგლებში, რომელსაც უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალი და სტუდენტები ესწრებოდნენ, ელჩმა  წაიკითხა ლექცია ლიტვისა და საქართველოს შორის ურთიერთობების, მეგობრობისა და სამომავლო მიზნების შესახებ.
ელჩმა კალინდრამ ხაზი გაუსვა ლიეტუვასა და საქართველოს შორის ძლიერი კავშირის მნიშვნელობას, განსაკუთრებით - განათლების, კულტურისა და სპორტის სფეროებში. მან აგრეთვე დამსწრეებს გაუზიარა საკუთარი ხედვები ურთიერთობის პერსპექტივების შესახებ და ამასთან უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის პოტენციური შესაძლებლობები.
ლექციის შემდეგ, ბატონ ანდრიუს კალინდრას ჰქონდა ტური და შეხვდა საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორს, კონსტანტინე თოფურიას. შეხვედრის დროს მათ განიხილეს ლიეტუვასა და უნივერსიტეტს შორის სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლო სფეროები, მათ შორის სტუდენტების გაცვლითი პროგრამები.
საქართველოს უნივერსიტეტის მიზანია ხელი შეუწყოს საერთაშორისო თანამშრომლობას და ქვეყნებთან პარტნიორობას.
ელჩი კალინდრას ვიზიტი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო ლიეტუვასა და საქართველოს უნივერსიტეტს შორის კავშირების გაღრმავებისკენ.

On April 21st, The University of Georgia was honored to host H.E. Ambassador of Lithuania to Georgia, Mr. Andrius Kalindra, for a public lecture and university tour. During his visit, Ambassador Kalindra delivered a lecture on the relationship, friendship, and future goals between Lithuania and Georgia, which was attended by academic staff and students of the University.
Ambassador Kalindra emphasized the importance of building strong ties between Lithuania and Georgia. He also discussed the importance of Georgia's potential accession to the European Union. The Ambassador also delved into the ongoing conflict between Russia and Ukraine, providing valuable insights into the geopolitical landscape of the region. Following the lecture, the students had the opportunity to engage in a question-and-answer session with the Ambassador, where they asked him about a range of topics.
After the lecture, Ambassador Kalindra went on a tour of the University and met with the Rector of the University of Georgia, Konstantine Topuria. During their meeting, they discussed potential areas for future collaboration between Lithuania and the University, including student exchange programs.
The University of Georgia is committed to promoting international cooperation and fostering partnerships with countries. The visit by Ambassador Kalindra was an important step towards deepening ties between Lithuania and the University of Georgia, and we look forward to continued collaboration and friendship between our institutions.