UG Science კლუბი EUPHA კვირეულის ფარგლებში
ევროპის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ასოციაციის (EUPHA) კვირეულის ფარგლებში საქართველოს უნივერსიტეტის მეცნიერების კლუბმა ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლასთან ერთად ღონისძებების სერია გამართა.
18 მაისს ჩატარდა სემინარი თემაზე მენტალური ჯანმრთელობა და კოვიდ-19.
სემინარს წარუძღვა საქართველოს უნივერსიტეტის ლექტორი, ფსიქოლოგი ნინო აროშიძე. ქალბატონმა ნინომ ყურადღება გაამახვილა პანდემიის მიმდინარეობის ადრეულ ეტაპზევე დეპრესიის, მავნე ნივთიერებათა მოხმარების და პოსტ-ტრავმული დისტრეს სინდრომების (PTSD) შემთხვევათა მკვეთრი მატების ტენდენციაზე, ასევე სტრესსა და შფოთზე, რომელმაც დისტანციური სწავლების დროს ბავშვებსა და მოზარდებზე დიდი გავლენა იქონია.
ვებინარის დროს გამოყენებული იქნა საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტების მიერ UG სკოლაში მომზადებული ფოტო და ვიდეო მასალა. გაიმართა დისკუსია.
19 მაისს, EUPHA კვირეულის ფარგლებში, UG Science Club-ის წარმომადგენლებმა, ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან და მოხალისეებთან ერთად დაასუფთავეს შავი ზღვის სანაპირო ზოლი.
ღონისძებათა სერია 20 მაისს სემინარით თემაზე “ნარჩენების მართვის შესაძლებლობები და გამოწვევები" დაიხურა.

Within the European Public Health Week, UG Science Club & UG School of Health Sciences offered a series of events
A seminar on Mental Health and Covid-19 was organized by the Science Club of the University of Georgia on May 18th.
The seminar was led by the lecturer of the University of Georgia, psychologist Nino Aroshidze. She highlighted the trend towards a sharp rise in cases of depression, substance abuse and post-traumatic stress disorder (PTSD) in the early stages of the pandemic, as well as the stress and anxiety that has affected children and adults during distance learning.
During the webinar, photos and videos prepared by the students of the University of Georgia at the UG school were used.
On May 19th, within the EUPHA Week, UG Science Club representatives, along with locals and volunteers, cleaned up the Black Sea coastline.
Science Club of the University of Georgia closed the EUPHA Week with a seminar about waste management opportunities and challenges on May 20th.