საქართველოს უნივერსიტეტის რელიგიის თავისუფლების ინსტიტუტის დირექტორი ასოც. პროფ. არჩილ მეტრეველი ლუვენის ევანგელურ თეოლოგიური უნივერსიტეტის რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების კვლევითი ინსტიტუტის მიწვეული მკვლევარის სტიპენდიის პროგრამის (Evangelische Theologische Faculteit / Institute for the Study of Freedom of Religion or Belief (ISFORB) Visiting Researcher Scholarship Program) გამარჯვებულია.
პროგრამის ფარგლებში ასოც. პროფ. არჩილ მეტრეველი სამი თვის განმავლობაში ლუვენის ევანგელურ თეოლოგიური უნივერსიტეტის რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების კვლევით ინსტიტუტში განახორციელებს კვლევას თემაზე - „პიროვნული თვითგანსაზღვრის თავისუფლება - რელიგიის გამოხატვის არსებითი პრინციპი“ („The Freedom of Personal Self-Determination – The Essential Principle of Religious Manifestation“).
ასოც. პროფ. არჩილ მეტრეველი ასევე, მონაწილეობას მიიღებს ლუვენის ევანგელურ თეოლოგიური უნივერსიტეტის რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების კვლევითი ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ მესამე საერთაშორისო კონფერენციაში - “Secular States Struggling with Religious Freedom” (04-05 მაისი, 2023 წელი).

Scientific business trip of a professor at the University of Georgia at the Evangelical Theological University of Louvain.
Director of the Institute of Religious Freedom of the University of Georgia. Prof. Archil Metreveli is ready for the Study of Religion or Belief (Autumnische Theologische Faculty/ Institute for the Study of Freedom of Religion or Beliefs) Visiting Research Program of the Evangelical Theological Institute.
As part of the program. Prof. For three months, in the research institute of religion and freedom of belief of the evangelical theological university of Louvain, Archil Metreveli will conduct research on the topic - "Freedom of personal self-determination - the essential principle of expression of religion" (" The Freedom of Personal Self - December - The Essential Principle of Religion ").
The letter too. Prof. Archil Metreveli will also participate in the third international conference organized by the Study Institute of Religion and Freedom of Faith of the Evangelical Theological University of Louvain - "secular Staats fighting with Religions Freedom" (04 - May 05, 2023).