საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი აცხადებს 2023 წლის „სამეცნიერო კვლევითი პროექტების საუნივერსიტეტო საგრანტო“ კონკურსს
კონკურსის სახელწოდება
„საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო კვლევითი პროექტების საუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსის შესახებ“
კონკურსის მიზანი
კონკურსის მიზანია ხელი შეუწყოს:
ა) უნივერსიტეტში კონკურენტული კვლევითი გარემოს შექმნას, გამორჩეული ხარისხის კვლევების განვითარებას, კვლევების ინტერნაციონალიზაციას და საერთაშორისო სტანდარტებთან მიახლოებას, კვლევის პროცესის ინტეგრაციას უნივერსიტეტის სასწავლო პროცესში  და ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო პოტენციალის ზრდას;
ბ) უნივერსიტეტში ახალი ცოდნის შექმნას, ახალი იდეებისა და კონცეფციების,  მოვლენებისა და ფაქტების, თეორიებისა და მოდელების თეორიულ და ექსპერიმენტულ შესწავლა-ანალიზს, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში ხელს შეუწყობს ქვეყანაში სოციალურ-პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, საზოგადოებრივ, კულტურულ და საინფორმაციო-ტექნოლოგიურ პროგრესს;
გ) უნივერსიტეტის მიერ ფუნდამენტური და გამოყენებითი კვლევების განვითარებასა და საერთაშორისო სტანდარტებით განხორციელებული კვლევების შედეგების გავრცელებას (დისემინაციას);
დ) უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის და მეცნიერების მიერ ადგილობრივ და საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზებში („Elsevier“ და „Web of Science” და სხვ.) ფუნდამენტური და გამოყენებითი კვლევების შედეგების (სამეცნიერო სტატიები, პუბლიკაციები) გამოქვეყნებას და უნივერსიტეტის კვლევითი პოტენციალისა და წარმატების ინდექსის გაზრდას;
ე) ადგილობრივი და საერთაშორისო კონფერენციების, სიმპოზიუმების, კონგრესებისა და ფორუმების ორგანიზებისა და ჩატარების გზით უნივერსიტეტის თანამშრომლობის წახალისებას ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე, სხვადასხვა თაობისა და სხვადასხვა კვლევითი ცენტრების მკვლევართა შორის გამოცდილების გაზიარებას, ინფორმაციის გაცვლისა და გამოცდილების გაზიარების შედეგად, ადგილობრივი სამეცნიერო პოტენციალის გაძლიერებას;
კონკურსის ძირითადი პირობები
გრანტის მოპოვება შესაძლებელია მხოლოდ კონკურსის წესით, რომელიც ტარდება ორ დარგობრივ კლასტერად („საგრანტო კლასტერად“):
ა) ზუსტი, საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებები;
ბ) ჰუმანიტარული, სოციალური, ეკონომიკური და იურიდიული მეცნიერებები.
საკონკურსოდ წარდგენილი პროექტის ხანგრძლივობა უნდა იყოს აღემატებოდეს 12 (თორმეტი) თვეს
კონკურსის ფარგლებში წარდგენილი პროექტისათვის უნივერსიტეტიდან მოთხოვნილი დაფინანსება არ უნდა აღემატებოდეს წელიწადში 20,000 (ოცი ათასი) ლარს. ამასთან, პროექტით გათვალისწინებული ძირითადი პერსონალის სახელფასო ანაზღაურება არ უნდა აღემატებოდეს პროექტის საერთო ბიუჯეტის 50%-ს.
პროექტს შესაძლებელია ჰქონდეს თანადაფინანსება (დამატებითი ფინანსური წყარო), რომელიც ნაწილობრივ დაფარავს პროექტის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ხარჯების ნაწილს.
დასაშვებია საგრანტო პროექტში მხოლოდ ერთი პირის მონაწილეობაც (ინდივიდუალური საგრანტო პროექტი).
დასაშვებია ერთი და იგივე პირის მონაწილეობა რამდენიმე საგრანტო პროექტში, ამასთან პირი შეიძლება იყოს მხოლოდ ერთი სამეცნიერო პროექტის ხელმძღვანელი.
პროექტს უნდა ჰყავდეს ძირითადი პერსონალი, რომელიც შედგება პროექტის ხელმძღვანელის, თანახელმძღვანელის (ერთობლივი პროექტის შემთხვევაში) და სხვა პირებისაგან, რომლებიც პასუხისმგებლები არიან პროექტის ძირითადი ამოცანებისა და შესაბამისი აქტივობების განხორციელებაზე. პროექტის განხორციელებისათვის შესაძლებელია დამხმარე პერსონალის გამოყენება.
ძირითად პერსონალში (გარდა ინდივიდუალური საგრანტო პროექტისა) პროექტის განხორციელების მთლიანი პერიოდის განმავლობაში ჩართული უნდა იყოს არანაკლებ ერთი ახალგაზრდა მეცნიერი.
დამტკიცებული პროექტი უნდა განხორციელდეს საქართველოს უნივერსიტეტის სახელით და მისი ბაზის გამოყენებით.
პროექტის ბიუჯეტი:
პროექტის ბიუჯეტი უნივერსიტეტიდან მოთხოვნილი დაფინანსების ფარგლებში შესაძლოა ითვალისწინებდეს შემდეგ მუხლებს/ხარჯვით კატეგორიებს:
ა) ძირითადი პერსონალის საგრანტო დაფინანსება;
ბ) დამხმარე პერსონალის შრომის ანაზღაურება;
გ) მივლინება;
დ) საქონელი და მომსახურება;
ე) არაფინანსური აქტივები;
ვ) ზედნადები ხარჯები.
საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიების ჩატარების შემთხვევაში, გრანტის მიმღებს ავანსის სახით გადაერიცხება პროექტის ბიუჯეტის ნაწილი (პროექტის ბიუჯეტიდან მოთხოვნილ თანხის ოდენობას გამოკლებული ძირითადი პერსონალის საგრანტო დაფინანსების და დამხმარე პერსონალის შრომის ანაზღაურების 1/4). საბოლოო ანგარიშსწორება მოხდება ფინანსური და შინაარსობრივი ანგარიშების ინსტიტუტში წარდგენისა და ინსტიტუტის მიერ შესაბამისი განხილვის აქტის შედგენის საფუძველზე.
გრანტის სახსრებით დაუშვებელია უძრავი ქონების შეძენა, უძრავი ქონების იჯარა, კაპიტალური რემონტი/შენობა-ნაგებობის რეკონსტრუქცია, ავტომანქანის შეძენა და ა.შ.
კონკურსის ადმინისტრირების გრაფიკი:
პროექტების საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტში წარდგენა - 2023 წლის  25 ივლისიდან -  2023 წლის 30 სექტემბრის 18:00 საათამდე;
პროექტი იგზავნება საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტში ელექტრონულ ფოსტაზე: e.manjgaladze@ug.edu.ge; z.gabisonia@ug.edu.ge; t.bochorishvili@ug.edu.ge;
კონკურსში რეგისტრირებული პროექტების ტექნიკურ ექსპერტიზა, კონკურსის პირობებთან და მოთხოვნებთან შესაბამისობის შემოწმება, ხარვეზების დადგენა და გამოსწორება- 2023 წლის 15 ოქტომბრამდე;
კონკურსის პირობების დაცვით პროექტების შეფასება 2 გარე ექსპერტის მიერ - 2023 წლის 15 ოქტომბერიდან ნოემბრის ბოლომდე.
კონკურსის პირობების დაცვით პროექტების შეფასება შიდა ექსპერტების კომისიის მიერ - 2023 წლის დეკემბერი
გამარჯვებული პროექტების გამოვლენა და საგრანტო ხელშეკრულების გაფორმება და დაფინანსება- 2024 წლის 1 მარტიდან
გამარჯვებული პროექტების დაფინანსების დაწყება - 2024 წლის მარტი.
კონკურსის მარეგულირებელი დოკუმენტები
1. დებულება საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო კვლევითი პროექტების საუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსის შესახებ

The Scientific and Research Institute of the University of Georgia announces the 2023 "University grant" competition of scientific research projects.
The name of the competition.
"On the university grant competition of scientific research projects of the University of Georgia"
The purpose of the competition.
The purpose of the competition is to facilitate:
a ) the creation of a competitive research environment at the university, the development of studies of exceptional quality, internationalization of studies and approaching international standards, the integration of the research process into the university's educational process, and the growth of the scientific potential of young scientists;
b ) the creation of new knowledge at the university, theoretical and experimental study of new ideas and concepts, events and facts, theories and models, which will contribute to social-political, economic, public, cultural, and informational-technological progress in the country in the long run;
c ) the development of fundamental and applied research by the university and the spread (dissemination) of the results of research carried out by international standards;
d ) the creation of educational textbooks by the university's academic staff and scientists and their implementation in the educational process;
e ) by university academic staff and scientists in local and international scientific bases ( "Elsevier" and "Web of Science" and others. to publish the results of fundamental and applied research (scientific articles, publications) and increase the university's research potential and success index;
f ) encouraging university cooperation by organizing and holding local and international conferences, symposia, congresses and forums, national and international conferences, sharing experiences among researchers of different generations and various research centers, exchanging information and sharing experience, strengthening local scientific potential;
The main conditions of the competition.
Grant can only be obtained through competition, which is held in two sectoral clusters (" grant cluster "):
a ) exact, natural sciences, engineering, and life sciences;
b ) Humanities, social, economic, and legal sciences.
The duration of the project submitted for competition should exceed 12 (twelve) months.
The funding requested from the university for the project submitted as part of the competition should not exceed 20,000 (twenty thousand) GEL per year. In addition, the salary of the main staff provided by the project should not exceed 50% of the overall budget of the project.
The project can have a co-financing (additional financial source), which will partially cover part of the project's budget expenses.
Only one person's participation in the grant project (individual grant project) is allowed.
It is permissible for the same person to participate in several grant projects, and a person can only be the head of one scientific project.
The project should have the main staff, which consists of the project head, co-director (in case of a joint project), and other persons responsible for the implementation of the main tasks of the project and relevant activities. It is possible to use support staff to implement the project.
At least one young scientist should be included in the main staff (except for the individual grant project) during the entire period of the implementation of the project.
The approved project should be implemented on behalf of the University of Georgia and using its base.
Project budget:
The project budget within the framework of the funding requested from the university may include the following articles/ spending categories:
a ) grant financing of the main staff;
b ) salary of support staff;
c ) business trip;
d ) goods and services;
e ) non-financial assets;
f ) overhead costs.
In the case of holding an international scientific event, a part of the project's budget will be transferred to the grant recipient as an advance (1/ 4 of the grant financing of the main staff minus the amount required from the project budget and the labor compensation of the support staff). The final settlement will take place on the basis of the presentation of financial and content reports to the institute and the drawing up of an act of appropriate consideration by the institute.
Real estate purchases, real estate leases, capital repair/ building reconstruction, car purchases, etc. are not allowed with grant funds.
Competition Administration graphics:
Presentation of projects at the Scientific and Research Institute of the University of Georgia - from July 24, 2023, to 18: 00 on September 30, 2023;
The project is sent to the Scientific Research Institute of the University of Georgia by e-mail: e.manjgaladze@ug.edu.ge; z.gabisonia@ug.edu.ge; t.bochorishvili@ug.edu.ge;
The technical expertise of projects registered in the competition, checking compliance with the conditions and requirements of the competition, determining and correcting errors - until October 15, 2023;
Evaluating the projects in compliance with the terms of the competition by 2 external experts - October 2023 - November.