საქართველოს უნივერსიტეტთან არსებული ქართულ-ამერიკული კინო აკადემია შეიქმნა ნიუ იორკის ფილმის აკადემიისა და ლოს ანჯელესის კინოსკოლის მაგალითზე იმ მიზნით, რომ ქვეყანაში და რეგიონში მცხოვრებ საზოგადოებას მიეცეს უნიკალური საშუალება, უმაღლეს დონეზე, სიღრმისეულად დაეუფლოს ფილმის წარმოების სფეროს და შედეგად, მიიღოს არა მხოლოდ დასავლური სტანდარტის ცოდნა, არამედ შეიქმნას საკუთარი პორტფოლიო, სწავლის განმავლობაში ფილმის გადაღების პროცესში რეალური ჩართულობით.
ქართულ ამერიკული კინო აკადემია ერთადერთია საქართველოსა და რეგიონში, სადაც კინოწარმოებით დაინტერესებული ადამიანი შეძლებს შეიძინოს სრულყოფილი პრაქტიკული ცონდა, ფილმის წარმოების ყველა ასპექტში - გადაღებიდან დისტრიბუციამდე. სტუდენტები ასევე შეიძენენ პროდიუსერისთვის აუცილებელ ცოდნასა და გამოცდილებას და გაიგებენ ყველაფერს, რაც ფილმის წარმატებისთვის არის საჭირო. აკადემიაში არსებული უახლესი მაღალტექნოლოგიური თანამედროვე აღჭურვილობა საოპერატორო, სამონტაჟო, გახმოვანებისა თუ განათების საჭიროებებისთვის, აძლევს სტუდენტს უნიკალურ საშუალებას დაეუფლოს პროფესიას არა მხოლოდ თეორიულად, არამედ უშუალოდ ფილმის გადაღების პროცესში აქტიური ჩართულობით, გადაღებისთვის, განათებისთვის, მონტაჟისთვის, გახმოვანებისთვის საჭირო ტექნიკის და შესაბამისი აპარატურის გამოყენებით. პროფესიონალი პრაქტიკოსი ლექტორების მენტორობით და მათგან მიღებული ცოდნით კურსდამთავრებული თავდაჯერებულად შეძლებს ინდუსტრიაში თავის დამკვიდრებას.
რას ვისწავლი?
ქართულ-ამერიკულ კინო აკადემია სტუდენტებს სთავაზობს სამაგისტრო პროგრამას და/ან სამ თვიან ინტენსიურ სასერთიფიკატო კურსს, საბაზისო და პროფესიონალური დონეებზე. კინოწარმოების სამაგისტრო პროგრამის და სასერტიფიკატო კურსის ფარგლებში, სტუდენტები ისწავლიან ამბის გადმოცემას აუდიო-ვიზუალური ხელოვნების საშუალებით, იქნება ეს ფილმის, სარეკლამო ვიდეო რგოლის თუ სხვა ტიპის ვიდეო კონტენტის ფარგლებში. სტუდენტები აითვისებენ სცენარს წერის ტექნიკას და საკუთარი მოკლემეტრაჟიანი აუდიო-ვიზუალური პროდუქტის შექმნისას, მოირგებენ რეჟისორის, ოპერატორის და მემონტაჟეს ფუნქციას. ასევე ჩაერთვებიან სხვა სტუდენტების მოკლემეტრაჟიანი ფილმის წარმოების პროცესში. ისინი გაეცნობიან კინოწარმოების ჯგუფის ყველა წევრისს მუშაობის სპეციფიკას. სწორედ ეს ცოდნა და გამოცდილება ჩამოაყალიბებს კარგად ერუდირებულ და სრულყოფილად გარკვეულ კინომეწარმეს, რომელიც მზად არის თავდაჯერებულად დაიმკვიდროს თავი ამ ინდუსტრიაში. რაც მთავარია, განათლების პროცესში სტუდენტები შეიძენენ ფასდაუდებელ პროფესიონალურ უნარებს და ჩამოაყალიბებენ სამუშაო ურთიერთობებს თანაკურსელებთან და ლექტორებთან.
პროგრამის ავტორები
კინოწარმოების პროგრამის ავტორია ცნობილი ქართველი კინომეწარმე - პროდიუსერი, სცენარისტი და რეჟისორი - მირზა (პაპუნა) დავითაია, რომელიც 1993 წლიდან მუშაობდა ევროპის სხვადასხვა კინო სტუდიაში. იგი გახლავთ ოსკარის ნომინანტის, ზაზა ურუშაძის მხატვრული ფილმების „ანტონი“-ს პროდიუსერი, რომლებმაც მსოფლიო აღიარება მოიპოვეს. მირზა დავითაია გახლავთ საქართველოში გადაღებული ჰოლივუდური ბლოქბასტერის „აგვისტოს 5 დღე“-ს პროდიუსერი. 2016 წელს მირზა დავითაიამ შექმნა გრაფიკული ნოველა „ვეფხისტყაოსანი“, რამაც საზოგადოებრივი მაუწყებლის წლის საუკეთესო ლიტერატურული ნამუშევრის ნომინაცია მოიპოვა. 2020 – 2021 წლებში მირზამ როგორც პროდიუსერმა და სცენარისტმა იმუშავე ქართულ-უკრაინულ ფილმებზე „ჰაჯიბეის ციხესიმაგრე“ და „ვიწრო ხიდი“.
პროგრამის შექმნაში ჩართულნი იყვნენ ინდუსტრიის წამყვანი პროფესიონალები დიდი გამოცდილებით, რომლებსაც გააჩნიათ სფეროს ზედმიწევნითი ცოდნა და ზუსტად იციან, თუ რა სჭირდება სტუდენტს, წარმატების მისაღწევად.
პროგრამის შეიქმნა დასაქმების ბაზრის კვლევის საფუძველზე, შესაბამისად, სასწავლო კურიკულუმი და პრაქტიკული სწავლების კომპონენტი სრულად ითვალისწინებს დასაქმების ბაზარზე არსებულ მოთხოვნებს, საჭიროებებს და ცოდნის დეფიციტს.
ამჟამად, გარდა სამაგისტრო პროგრამისა, კინო აკადემია სტუდენტებს სთავაზობს კინოწარმოების 12 კვირიან სასერტიფიკატო კურსებსაც.

Georgian American Film Academy
The Georgian-American Film Academy at the University of Georgia was established on the example of the New York Film Academy in order to enable the community living in the country and the region to master audio-visual storytelling at the highest level with real involvement in the filmmaking process and as a result, receive not only the highest standard of knowledge but also to create a personal portfolio, thus receiving excellent practical experience.
The Georgian American Film Academy is the only one in Georgia and the region where people interested in filmmaking will be able to acquire excellent practical knowledge in all aspects of film production - from filming to distribution. The state-of-the-art  modern equipment available at the Academy for the needs of cinematography, editing, sound or lighting, gives the students a unique opportunity to master the profession not only theoretically, but also by direct involvement in the filmmaking process. With the mentorship of professional practitioners and the knowledge gained from them, students will be able to establish themselves in the industry with confidence.
What will you learn?
The Georgian American Film Academy offers Master’s Degree in Filmmaking as well as a 12 week Certificate Course, both of which allow students to delve into audio-visual-story-telling.  Students will work on filmmaking, advertising or other types of video content.  Students will learn the techniques of screen writing and will act as directors, cameraman and film editors in the process of shooting a short movie.  They will get to know the specifics of every specialist in the filmmaking team.  It is exactly this knowledge and experience that will aid them in becoming well-rounded professionals who know very well the full process of filmmaking.  Most importantly, students will gain important professional skills and will be able to build a professional network with fellow students and lecturers.
Authors
The author of the Filmmaking Program is the famous Georgian filmmaker – Producer, Screenwriter and Director – Mirza Davitaia, who worked on various European film studios since 1993.  He produced the motion picture “Anton” directed by the Oscar nominated Director – Zaza Urushadze.  The film has received worldwide recognition. Mirza Davitaia also produced the Hollywood blockbuster – “5 Days of August”.  In 2016 he created the graphical novel – The Knights in the Panther Skin”, which received the nomination of the Year’s Best Literary Work.   In 2020-2021, Mirza Davitaia worked as a producer and screenwriter of the Georgian-Ukrainian film – “Fortress of Khajibey”.
Leading professionals of the film industry, professional with great experience have also been involved in the process of the making of the program.  As filmmakers, they know best what a student needs for a successful career in the field.   The program was created based in the study of the job market, therefore the curriculum and the practical component fully correspond to the needs and requirements as well as knowledge deficit on the market.
What will you gain as a student at the Georgian American Film Academy?
1. Leading lecturers – you will be taught by leaders in the field, with lengthy experience in film industry. They will mentor you and share their individual experiences, will provide you with invaluable practical knowledge and thus prepare you to the fullest for your future career success.
2. Intensive practice – During the study process, practical works will be intensive, employing modern, state of the art technologies. Students will work on creating short films using the newest technologies available in the field.
3. Professional portfolio – Students will work on making of short films and thus will create their own portfolio that is necessary to step into filmmaking, commercial and television industries.
4. Prestigious Diploma/Certificate – The University of Georgia is the highest ranking private university in Georgia and ranks in top 10 regional universities. The filmmaking program is created with active involvement of top professionals in the field, therefore, quality education is guaranteed here.