ვორქშოფი - კონფლიქტების მართვა და მედიაცია სასკოლო გარემოში
8 მაისს, საქართველოს უნივერსიტეტში ჩატარდება ვორქშოფი თემაზე: „კონფლიქტების მართვა და მედიაცია სასკოლო გარემოში“
ვორქშოფი ემსახურებოდა მონაწილეთა პროფესიული კომპეტენციის გაძლიერებას კონფლიქტების მართვისა და მედიაციის მიმართულებით, სასკოლო გარემოში. შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ იმ პრაქტიკულ მიდგომებს, რაც ხელს შეუწყობს კონფლიქტების პრევენციას, კონსტრუქციულ გადაწყვეტასა და პოზიტიური სასწავლო გარემოს შექმნას. პრაქტიკოს პედაგოგებს საშუალება ჰქონდათ პრაქტიკული, ქეისებზე დაფუძნებული მაგალითებით დაემუშავებინათ საკითხები, მოდერატორებთან ერთად.
ვორქშოფის მოდერატორებმა: ნატა სტურუა, მეგი კავთუაშვილი, თორნიკე შევარდნაძე და რევაზ ტაბატაძე ვორქშოფის ფარგლებში ისაუბრეს შემდეგ თემებზე:
• კონფლიქტის არსი და მისი ტიპები სასკოლო გარემოში;
• კონფლიქტის გამომწვევი მიზეზები (მოსწავლე-მოსწავლე, მოსწავლე-მასწავლებელი, სკოლა-მშობელი);
• კონფლიქტების მართვის სტრატეგიები;
• მედიაციის მნიშვნელობა და პრინციპები;
• მედიაციის პროცესის ეტაპები;
• კომუნიკაციის ეფექტური ტექნიკები (აქტიური მოსმენა, ემპათია, ასერტიულობა);
• პრაქტიკული ქეისების განხილვა და როლური თამაშები.
აღსანიშნავია, რომ ვორქშოფს საქართველოს უნივეერსიტეტის პროექტის ფარგლებში - მასწავლებლებისთვის, ესწრებოდნენ პრაქტიკოსი პედაგოგები, რომელთათვისაც შეთავაზებულ აქტივობებს შორის იყო ვორქშოფი.

A workshop titled - Conflict Management and Mediation in the School Environment
On May 8, a workshop titled “Conflict Management and Mediation in the School Environment” was held at The University of Georgia
The workshop aimed to strengthen participants’ professional competencies in conflict management and mediation within the school environment. During the meeting, participants were introduced to practical approaches that support conflict prevention, constructive resolution, and the creation of a positive learning environment. Practicing teachers had the opportunity to work on practical, case-based examples together with the moderators.
The workshop moderators — Nata Sturua, Megi Kavtuashvili, Tornike Shevardnadze, and Revaz Tabatadze — discussed the following topics during the workshop:
• The nature of conflict and its types in the school environment;
•  Causes of conflict (student-student, student-teacher, school-parent);
•  Conflict management strategies;
•  The importance and principles of mediation;
•  The stages of the mediation process;
•  Effective communication techniques (active listening, empathy, assertiveness);
•  Discussion of practical cases and role-playing activities.
It is noteworthy that the workshop was attended by practicing teachers within the framework of The University of Georgia’s project for teachers, where the workshop was offered as one of the activities for participants.