პროექტი - ამერიკის ნუმიზმატიკურ საზოგადოების ფონდებში დაცული ქართული მონეტების კვლევა-პუბლიკაცია
საქართველოს უნივერსიტეტისა და ამერიკის ნუმიზმატიკური საზოგადოების თანამშრომლობის ფარგლებში, დასრულდა ქართული მონეტების კოლექციის ფოტოგადაღება და საარქივო დოკუმენტაციის შესწავლა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა პროფესორი დავით ბერიკაშვილი. ამერიკის ნუმიზმატიკური საზოგადოება (American Numismatic Society - ANS) მდებარეობს ამერიკის შეერთებულ შტატებში, კერძოდ, ქალაქ ნიუ-იორკში, მათ ოფისში ინახება მსოფლიოს ქვეყნების სხვადასხვა ეპოქების მონეტები, მათ შორის ქართული, რაც თავის მხრივ აერთიანებს სახელმწიფოს მატერიალურ, კულტურულ საისტორიო წყაროებს.
პროექტი, რომლის დასახელებაა -"ამერიკის ნუმიზმატიკურ საზოგადოების ფონდებში დაცული ქართული მონეტების კვლევა-პუბლიკაცია"   საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო ინსტიტუტის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულია და მიზნად ისახავს ნუმიზმატიკური კატალოგის მომზადებას, სადაც წარმოდგენილი იქნება ამერიკის ნუმიზმატთა საზოგადოების ფონდებში დაცული ქართული მონეტების სრული კოლექცია.
აღსანიშნავია, რომ კატალოგი ხელმისაწვდომი იქნება,  მსოფლიოს მასშტაბით ყველა დაინტერესებული პირისთვის,  რაც ორმაგად გაზრდის საქართველოს ისტორიის შესახებ ინფორმირებულობას, სხვადასხვა ქვეყნებისთვის. აღნიშნული საზოგადოება, რომლის ფონდებშიც დაცულია სხვადასხვა ქვეყნის თითქმის ერთ მილიონამდე უნიკალური მონეტა, მსოფლიოს უდიდესი ნუმიზმატიკური საცავია და მნიშვნელოვანია, რომ აქვეა ქართული ნუმიზმატიკის ის თვალსაჩინო ნიმუშებიც, რომლებიც წარმოდგენილია როგორც კოლხური თეთრებით, ისე გაერთიანებული საქართველოს მეფეთა სახელით მოჭრილი მონეტებიც.

As part of the collaboration between the University of Georgia and the American Numismatic Society, the photography of the Georgian coin collection and the study of archival documentation have been completed under the supervision of Professor David Berikashvili. The American Numismatic Society (ANS), located in New York City, United States, houses coins from different countries and historical periods, including Georgian coins, which represent important material, cultural, and historical sources of the Georgian state.
The project entitled “Research and Publication of Georgian Coins Preserved in the Collections of the American Numismatic Society” is a winner of the Scientific Institute Grant Competition of the University of Georgia. The project aims to prepare a numismatic catalogue that will present the complete collection of Georgian coins preserved in the holdings of the American Numismatic Society. Notably, the catalogue will be accessible to all interested individuals worldwide, which will further increase international awareness of Georgian history and cultural heritage.
The American Numismatic Society, whose collections contain nearly one million unique coins from various countries, is considered the world’s largest numismatic repository. It is particularly significant that the collection also includes outstanding examples of Georgian numismatics, ranging from Colchian tetri to coins minted in the name of the kings of a unified Georgia.