დასავლური და მაღალი სწავლების ხარისხის პარალელურად, საქართველოს უნივერსიტეტი სტუდენტებს ევროპისა და ამერიკის უნივერსიტეტებში სხვადასხვა ტიპის გაცვლით პროგრამებს სთავაზობს.
ეს არის შესაძლებლობა ნებისმიერი სტუდენტისთვის, რომ მიიღოს საერთაშორისო განათლება, გამოცდილება და გადადგას ერთი ნაბიჯი წინ დამოუკიდებელი ცხოვრებისკენ.
საქართველოს უნივერსიტეტში ფუნქციონირებს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახური, რომელიც ხელს უწყობს საერთაშორისო კონტაქტების ზრდას, გაცვლითი პროგრამების განხორციელბას და სტუდენტების ჩართულობას.
საქართველოს უნივერსიტეტში მოქმედებს ინდივიდუალური,    Erasmus-ისა და Mevlana-ს გაცვლითი პროგრამები. თითოეული გაცვლითი პროგრამისთვის ტარდება საკონსულტაციო შეხვედრები, ასევე სტუდენტებს შეუძლიათ ნებისმიერ დროს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის წარმომადგენელთან ინდივიდუალური კონსულტაციის გავლა.
ნებისმიერ სტუდენტს (გარდა პირველი და დამამთავრებელი სემესტრისა) აქვს შესაძლებლობა, აპლიკაცია შემოიტანოს მისთვის სასურველ პროგრამაზე ან პროგრამებზე. იმისთვის, რომ აპლიკანტი გაცვლითი პროგრამის სტუდენტი გახდეს მას უნდა ჰქონდეს:
• მაღალი აკადემიური მოსწრება;
• ფლობდეს ინგლისურ ენას B2 დონეზე;
• CV;
• სამოტივაციო წერილი.
საქართველოს უნივერსიტეტიდან სტუდენტები კონკურენციის საფუძველზე შეირჩევიან, საბოლოო შერჩევას კი მიმღები უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს. ორსაფეხურიანი სისტემის ფუნქციონირება პროცესის ობიექტურად წარმართვის გარანტიაა.
გაცვლითი პროგრამები სემესტრულად ცხადდება - შემოდგომის სემესტრში (ოქტომბერი-ნოემბერი) და გაზაფხულის სემესტრში (აპრილი-მაისი).

In parallel with the quality of Western and higher education, the University of Georgia offers students various types of exchange programs in European and American universities.
This is an opportunity for any student to get an international education, experience and take a step forward towards an independent life.
The University of Georgia has an International Relations Service, which promotes the growth of international contacts, the implementation of exchange programs and the involvement of students.
The University of Georgia operates individual, Erasmus and Mevlana exchange programs. Counseling meetings are held for each exchange program, and students can have an individual consultation with a representative of the International Relations Service at any time.
Any student (except for the first and final semesters) has the opportunity to submit an application to the program or programs of his choice. In order to become an exchange student, the applicant must have:
• high academic performance;
• possess English language at B2 level;
• CV;
• motivation letter.
Students from the University of Georgia are selected on the basis of competition, and the final selection is provided by the host university. The operation of the two-step system is a guarantee of the objective management of the process.
Exchange programs are announced on a semester basis - in the fall semester (October-November) and in the spring semester (April-May).